Historia Bytomia


Historia Bytomia.

Początki Bytomia sięgają już XI w., kiedy to Bolesław Chrobry na Wzgórzu Małgorzatka zbudował gród obronny. Od XII w. jest siedzibą kasztelanii, rozwinął się w ważny ośrodek handlowy, rzemieślniczy i górniczy (kopalnie ołowiu i srebra). W 1241 r. został zniszczony przez Tatarów, w roku 1254 odbudowany i lokowany na prawie niemieckim. Pod rządami Piastów śląskich pozostał Bytom do chwili wygaśnięcia linii opolskiej, tj. do 1532 r.

Rozkwit gospodarczy przypada na wiek XIV w związku z rozbudową górnictwa i hutnictwa oraz z handlem z Polską. W 1526 r. został odstąpiony przez Królestwo Czeskie Brandenburgii, następnie od 1697 r. należał do Austrii, a w 1741 r. wraz z całym Śląskiem został zajęty przez Prusy.

W okresie Wiosny Ludów dzięki działalności Józefa Łepkowskiego, Józefa Lompy i Ks. Józefa Szafranka powstał Klub Narodowy z gazetą „Dziennik Górnośląski”, który walczył z germanizacją Śląska. W późniejszych latach działali Karol Miarka i Ks. Norbert Bończyk. Pomimo silnej akcji propolskiej w 1921 r. przy podziale Górnego Śląska Bytom został przy Niemczech (podczas plebiscytu za takim rozwiązaniem głosowało 74% mieszkańców miasta), ale z trzech stron otoczony granicą, co spowodowało spore problemy gospodarcze oraz m.in. transportowe. W okresie międzywojennym Bytom jako jedyne miasto na terenie Niemiec miało Gimnazjum polskie im. Jana Smolenia. W latach 1919-21 był siedzibą Polskiego Komisariatu Plebiscytowego, działał tu pułk Strzelców Bytomskich; w latach 1922-1931 Konsulat RP w Bytomiu.
W 1945 Bytom został włączony do Polski.

Obecnie obejmuje zwarte śródmieście wokół historycznego Starego Miasta oraz uprzemysłowione przedmieścia w większości włączone do Bytomia w 1951 r.: Bobrek, Karb, Chruszczów, Łagiewniki, Miechowice, Rozbark, a w 1975 r. Radzionków, Sucha Góra, Stolarzowice, Górniki. Zajmuje powierzchnię 8252 ha, a liczy 236 400 mieszkańców. Jest ważnym ośrodkiem przemysłowym (63 tys. zatrudnionych w 1970 r.) Posiada 6 kopalni węgla: Bobrek, Powstańców Śląskich, Dymitrow, Miechowice, Rozbark, Szombierki; 2 elektrownie im. W. Drzymały, Szombierki; 2 huty żelaza: Borek i Zygmunt; zakłady górnicze rud cynku i ołowiu; zakłady wytwórcze maszyn hutniczych, lin i drutu, prefabrykatów budowlanych, odzieży, mięsne, browarniane.

Od 1945 r. Bytom jest siedzibą Opery Śląskiej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz